Loading...

Déjà vu

Home / Články / Déjà vu

Stojím v ranních paprscích na břehu rybníka a zdolávám kapra. Po chvilce ho spatřuji na hladině před mým podběrákem, je to krásně stavěný lysec. Kapr dělá výpad a mizí v temných hlubinách. Po pár okamžicích navádím kapra do podběráku a v tom se probouzím.

Každý zná to nekonečné zimní čekání, než se umoudří počasí a bude se dát vyrazit ven, do přírody za kapry. Ne že by se kapři přes zimu nedali chytat, nebo by mě to k vodě netáhlo, ale naučil jsem se přes zimní období věnovat čas lidem či aktivitám, které po zbytek roku řekněme „zanedbávám“.

Jako každý rok jsem svou první delší výpravu naplánoval na Velikonoční svátky. Na rozdíl od předešlého roku jsem se vydal na můj oblíbený rybník nedaleko domova.

Středa

Den D. Ještě si musím odsedět několik hodin ve škole a mohu vyrazit. Co mě ale netěší je počasí. Celý den pozoruji z oken padající sníh, který se střídá s deštěm. V hlavě se mi při tomto pohledu honí jediné: „Prosím, ať se odpoledne aspoň na chvíli umoudří počasí, a já mohu v poklidu připravit všechny potřebné věci na břehu.“ Naštěstí mě někdo tam nahoře vyslyšel, a cestou k vodě začalo pouze jen mrholit. Ve chvíli kdy jsem dorazil na místo činu, zjistil jsem, že příjezdová cesta je po zimě značně zdevastovaná a tak budu muset všechny své věci odnosit několik set metrů ručně. To už mi ale v tu chvíli vůbec nevadilo. Vše jsem postupně přepravil na místo, kde jsem chtěl chytat. Již předem jsem měl vytipované místo. Jednalo se o místo, kde budu mít možnost chytat v návětrné mělčině, tak i v nejhlubší části rybníka. Navíc v této části mají ryby největší klid, což bylo velké plus s vidinou velikonočních svátků a poměrně hezkého počasí, které by mohlo vytáhnout značnou část rybářů k vodě.

Poté už následovala běžná rutina. Postavit bivak, srovnat všechny věci, připravit pruty, nakrmit, zanést či nahodit pruty a pak už si jen vychutnávat první letošní kávu na břehu rybníka. Na oba návazce jsem nastražil vyvážené boilie NoGravity. Na jeden příchuť Bastard, což je univerzální boilie složené především z mouček, proteinů, robin redu a sladké esence. Na druhý návazec šlo již osvědčené játrové boilie Mystery. Ke každému prutu jsem si připravil směs jedné hrsti kukuřice, dvou hrstí celého, dvou hrstí drceného boilie. To celé jsem zatraktivnil boosterem dané příchutě boilie. Jednu montáž jsem umístil přímo k betonovému stavidlu, kde hloubka dosahuje tří a půl metru a druhou montáž naopak na mělčinu do jednoho metru. Přibližně po dvou hodinách od položení, jsem měl podrb na prut z hloubky, ale to byla všechna akce pro tento den.

Čtvrtek

K ránu mě probouzí jízda na prut z mělčiny. Vybíhám do ranního pološera, zvedám prut, a ihned mi dochází, že toto nebude malá ryba. Kapr nikterak nebojoval, pouze se snažil využít svou váhu a najít nějakou vázku na dně. To se mu naštěstí nepovedlo a já kapra po jednom výpadu dostávám do podběráku. Neskutečné, tomu říkám start sezóny! Kapra ve vodě vyháčkuji a přendám do saku, což považuji za velmi důležité, aby se neporanil o podběrákovou síť. Rychle nahazuji prut zpátky a jdu si udělat pár fotek na památku. Při focení se mi rozjíždí ten samý prut, který jsem před chvílí nahodil. Kapra rychle vracím do vody a zdolávám druhého, menšího, ale mnohem bojovnějšího. Po navedení kapra do podběráku už tomu ani nemohu uvěřit. Jsem tu teprve pár hodin a mám dva klenoty této vody? Ano!

Ráno a dopoledne uteklo jako voda a já si jdu uvařit oběd. Při obědvání pozoruji hladinu, ale nikde nic se neděje, což není nijak překvapivé. Po obědě si dopřávám chvíli odpočinku, ale ne na dlouho. Pár momentů po tom co jsem přivřel oči, mě probírá krátké pípnutí mého Delkimu. Chvilku na to mám opět pomalý záběr na levý prut a v podběráku končí další březnový kapr. Následuje rutina focení a pouštění kapra. Poté prut opět vracím na své místo a pokračuji v odpočinku.

Pátek

Tento den se nic nedělo, ale to mi vůbec nevadilo, jelikož si vždy užívám každou chvíli v přírodě. Den jsem využil především k učení ke zkoušce.

Nic jsem nevymýšlel, věřil jsem, že pruty mám na správných místech a že je jen otázkou času, kdy přijde záběr. Stejně tak jsem věřil svým montážím, ke kterým se nyní mohu vrátit. S ničím jsem neexperimentoval, nevymýšlel jsem nic složitého ani převratného, o což mi přijde, že se snaží dnes velká část rybářů. Oba návazce jsem zhotovil z jemně ztužené šňůrky Stripbac Dark 25lb, háčku Short Shank velikosti číslo 6, který bude novinkou pro letošní rok od anglické firmy King of the Pond. To celé jsem ještě doplnil o rovnátko, broček, antitangle a na konec závěsku a metr „olověné“ šňůry bez olověného jádra.

Sobota

Tento den probíhal naprosto stejně jako ten předešlý. Akorát jsem již začal trochu vymýšlet co změnit. Za celý den jsem se několikrát byl podívat na jiná místa, kde jsem předpokládal, že by se mohly ryby vyskytovat, jelikož bylo hezky. Na nic jsem nenarazil a tak jsem nic neměnil a pokračoval v učení.

Neděle – Déjà vu?

Ráno mě probouzí sluneční paprsky a silný vítr. Popíjím kávu a pozoruji vlnící se vodní hladinu, kterou prořezávají mé vlasce. Když v tom mám záběr na prut, který byl od začátku výpravy v klidu. Stojím v ranních paprscích s prutem v ruce a zdolávám kapra. Po chvilce ho spatřuji na hladině před mým podběrákem, je to krásně stavěný lysec. Kapr dělá výpad a mizí v temných hlubinách. Po pár okamžicích navádím kapra do podběráku. Ptám se sebe: „Nezažil jsem toto již?“. Ano, zažil, na začátku týdne, ale ve snu a teď je ten sen skutečností!

Po zbytek výpravy se mi povedlo zdolat ještě několik menších kapřích dorostenců, kteří završili tento famózní start sezóny.

Mějte se fajn a hodně štěstí do nové sezóny

Petr Podhorný

 

Diskusia
    @Dev